מה מחבר חום וקור, בעיות בעיכול, לקיחת סיכונים ושנת הקוף?

אנו מצויים עתה בתחילתה של שנת הקוף בתרבות הסינית, וליתר דיוק, שנת קוף-אש. כפי שיש מחזוריות של 12 חודשים בשנה ו-12 שעות יום ולילה, קיימת אצל הסינים מחזוריות של 12 שנים, שכל אחת מהן קרויה על שם חיה אחרת בגלל מאפיינים דומים של השנה ושל החיה.

4 קופים שובבים קניה ממאגר התמונות

בשנה הנוכחית, שנת הקוף, יש שילוב מעניין של אנרגיות חום וקור ואנרגיות נוספות, וברשימה זו ננסה לראות איך הן משפיעות זו על זו במהלך השנה, מה משמעות הדבר לגבינו מבחינה בריאותית ובתרגול הצ'י קונג, ואיך הדברים נקשרים לקוף.

   אש מסמלת התפתחות, הצלחה, הגשמה, דברים שפועלים בצורה חלקה, שפע ושגשוג. אנרגיית האש של השנה מבוטאת בסימניה סינית שמראה אש במקום סגור, מתחת לגג, כמו אח בבית, דבר שבא לסמל אש ותודעה שצריך לטפח ולשמר.

   האיבר בגופנו ששייך לאנרגיית האש וקשור לשנה הנוכחית הוא המעי הדק אשר, בדומה לסימניה, נמצא בעומק הגוף במקום סגור ותחום שאינו נפתח ישירות אל החוץ, ובאמצעות אנרגיית החום שלו ממשיך את תהליך העיכול, ואוצר את שאריות המזון שמגיעות מהקיבה לצורך התמרה לחומרים שיוכלו להיספג בכל תאי הגוף.

במונחים הסיניים האנרגיה של האש נקראת יאנג, ואילו האנרגיה שקשורה לקור נקראת יין.  מבחינת ההשפעות של חום וקור על גופנו, חשוב להדגיש שכל התהליכים הפיזיולוגיים בגופנו זקוקים לחום כדי להתקיים.

מבחינה אנרגטית לאש בגופנו יש 2 היבטים, וכדאי לציין אותם כדי להבין את המחלות שיכולות להופיע השנה:
היבט אחד: האש נקראת "אש הקיסר" ומשויכת ללב – שברפואה הסינית כולל את תפקודי המוח והתודעה. האש אחראית על בהירות המחשבה, ההכרה והתודעה; וברמה יותר פיזית – על המשאבה שמאפשרת לדם לנוע ולחמם את הגוף.
היבט שני: האש נקראת "אש השר" – וכאן הכוונה היא לאש הפיזיולוגית שמטרתה לעכל את המזון, לייצר תשוקה ומיניות, להפריד ולאדות את הנוזלים, לחמם את האיברים הפנימיים ולנוע בכל חללי ורקמות הגוף כדי שהגוף ינוע ויתפקד בצורה חלקה.  כזו היא למשל מערכת החיסון שאמורה להגן עלינו מפני וירוסים, חיידקים ושאר מרעין בישין, והיא חלק מאנרגיית היאנג בגוף.

מה קורה בגוף כשיש הפרעה ודיכוי של אנרגיית האש והיא לא מתפקדת כראוי?
כאמור, השנה מתאפיינת בשילוב אנרגיות של חום וקור, ואנרגיית הקור היא  דומיננטית ועלולה לדכא את האש. תפקידה של אש השר לחמם את מערכת העיכול כדי שהתמרת המזון וספיגתו יהיו תקינים. דיכוייה עלול להביא לבעיות עיכול המתבטאות בתופעות של בטן מוגדלת, מעיים רועשים, שלשול רטוב, מזון שלא עוכל, בצקות/נפיחות בשוקיים, קושי בנשימה ושיעול, זיעה שמתגברת וצמא. גם הצטברויות הנוזלים נובעות מחוסר החום שדרוש להתמרתם.

במקביל יכול להיווצר מצב הפוך בו הקור דוחף את אש השר למעלה לכיוון הלב והחוצה, מה שיוצר עודף של יאנג וחום בחלק העליון ועלול להביא לאי שקט, לכאב בלב, לתנועתיות זעפנית, ולדיבור הזוי.

 הקשר בין שנת הקוף לאנרגיית הסתיו

שנת הקוף מקבילה מבחינה אנרגטית לתחילת הסתיו עם השינויים שקורים בטבע מבחינת טמפרטורה, התמעטות האור, התקצרות הימים לעומת התארכות הלילות, והתנהגות בעלי החיים והצמחיה. בהשלכה לחיי האדם זהו הזמן שאחרי אמצע החיים – בו לניסיון שצברנו יש משמעות וערך רב. מתוך הסתמכות על הניסיון והבגרות אני יכול לעצור, להתבונן, להקשיב, לתת לדברים לחלחל, כי אני זוכר מהיכן אני בא, ומבין לאן אני הולך.

האנרגיה הסתווית הזאת של התמעטות החום והתגברות הקור לקראת החורף מדגישה את אנרגיית הקור שנמצאת השנה, ולכן חשוב לתת תשומת לב לדרכים לחזק את חימום הגוף ואת אנרגיית השמחה שלנו. (בעיקר אמור הדבר לגבי אנשים שסובלים מקור, מבעיה בתנועתיות ומהתכנסות פנימה.)
בשיעורי הצ'י קונג אנחנו מתרגלות עכשיו תרגילים שעושים בדיוק את זה: מחזקים את אנרגיות הכבד וכיס המרה (שקשורים לאביב ולהתפשטות החום) להנעת האנרגיה והדם, פותחים את אנרגיית הלב כדי לחזק את האש בגוף (ואת רגש השמחה שקשור אליו) ועוד.

הסימנייה הסינית לתקופה זאת של תחילת הסתיו מראה 2 ידיים מותחות ומיישרות חבל – דבר המבטא את היכולת להימתח, להתארך ולהזדקף. ע"י מתיחת החבל ל- 2 הקצוות נוצר באמצע ציר. בגופנו הציר הזה מתאפשר כתוצאה מהיכולת שלנו להיות נטועים ברגלינו בארץ ולאפשר לחלק גופנו העליון ולהכרה שלנו להתחבר לשמים.

מנג צה, פילוסוף סיני שחי לפני כ-2300 שנים, צייר כך את האדם: רואים בבירור את חיבור הרגליים והידיים ל-2 הקטבים של שמים וארץ, את הציר לאורך הגוף, בראש רואים רק את החלק ששייך לעולם הנגלה, ואילו חציו השני שייך לעולם הנסתר ופתוח ליקום:

מנג-צה ציור אדם     ציור של האדם – מנג צה

יכולת ההזדקפות הזאת באה לידי ביטוי בגופנו במרידיאן (כלומר קו של נקודות דיקור) שמשויך לשלב זה של תחילת הסתיו, והוא מרידיאן שלפוחית השתן. הוא מתחיל בעיניים, הולך לכל אורכו של הגב ואחורי הרגלים ומסתיים בבוהן הקטנה. כך הוא מותח את הגוף בין שמים וארץ גם באופן פיזי וגם באופן שמסמל את התפתחות האדם וצמיחתו בחזרה לכיוון השמים – סימבוליקה לאבולוציה האנושית ולהתפתחות התודעתית. זהו אחד ההקשרים בין שנה זאת ובין הקוף, שכן מבין כל החיות הוא הקרוב ביותר בהתפתחותו לאדם וליכולתו להזדקף מהארץ לכיוון השמים.

החשיבות שניתנת להזדקפות באה לידי מימוש בתרגול הצ'י קונג שנעשה בעמידה, ובו אנחנו שמות דגש רב על פתיחת הגב ועמוד השדרה לשני הכיוונים: לשמים ולארץ. זה נעשה תוך הגמשת החוליות, עבודה על הרפיית העורף ובמקביל שחרור גב תחתון ועצם הזנב, והדמיה של פתיחת הקודקוד לשמים.

 השינויים האנרגטיים במהלך שנת הקוף והשפעתם על בריאותנו

במחזוריות של עונות השנה קיימים הקטבים של שיא החורף ושיא הקיץ: מהיום הקצר של השנה ב-21.12 הימים הולכים ומתארכים ואנרגית היאנג (החום) גדלה ומתפשטת. אפשר לראות זאת בחץ העולה בציור של מחזוריות היין ויאנג. מהיום הארוך בשנה ב-21.6 הימים מתקצרים ואנרגיית היין (הקור) גוברת.

יין ויאנג עם חיצים

השנה, כפי שציינתי בפתח הדברים, יש השפעות של חום וקור זו על זו שמתחלפות לאורך השנה ומתבטאות באופן שונה בעונות השנה. לדוגמא באביב זה יש השפעה של קור ולכן יותר קושי לאנרגית החום להתפשט. כך אנחנו רואים בקליניקה הרבה מקרי גב, צוואר, ורטיגו, סחרחורות, חסימות שתן, פגיעה ביכולת להזיע ועוד תופעות שקשורות בסגירות של הגוף והקושי שלו להיפתח.

בחודשים סוף מאי-סוף יולי תהיה התגברות של אנרגיית חום, שתאזן את הקור של השנה הזאת. תקופה זו תהיה טובה לאנשים שסובלים מקור ומהתופעות שציינתי למעלה, ולעומת זאת תקשה על אנשים שסובלים מחום. בתקופה זאת יכולות להופיע תופעות כמו בהלה, התרגשות יתר, הפרעות בשדה הראייה, שיעול, התעטשות, אף מדמם וגדוש, כיבים בפה, הקאות, הגרון יכול להיות חסום, צלצולים באוזניים, התפרצויות פתאומיות, עוויתות ולעיתים אפילו מוות פתאומי.

בהמשך השנה, מחודש אוגוסט ואילך, תתגבר השפעת אנרגיה של רוח שתחליש את העיכול. עלולים להופיע הסימפטומים הבאים: מזון ומשקאות מתקשים לרדת דרך הלוע והסרעפת, אכילה מסתיימת בהקאה, הבטן נפוחה ויש נטייה לגהק, הגוף והגפיים כבדים, יש המיית מעיים עם יציאת מזון לא מעוכל וכאב בבטן התחתונה. יכולים להופיע גם טינטון (רעשים באזניים) וראש סחרחר.
לאנשים שסובלים מחולשת עיכול מומלץ בתקופה זאת לשמור ביתר הקפדה על התזונה שלהם, ולא לשתות או לאכול מאכלים מקררים.

למה "שנת הקוף"?

המאפיינים שדיברתי עליהם עד עכשיו – חום, קור, האיכות של עונת השנה וכו', קשורים להשפעות חיצוניות ושמיימיות על האדם וכן למה שמכוון אותו ממקום פנימי ולא תמיד מודע. האפיון דרך החיות מתאר באופן סימבולי את הביטוי היומיומי והמודע יותר של ההשפעות הללו על האדם.

הרבה מהמאפיינים של אנרגיית האש באים לידי ביטוי בתכונות שמיוחסות למי שנולד בשנת הקוף, המזכירות רבים מהמאפיינים שאנו נוטים לייחס לקוף:
הוא טיפוס עצמאי מאוד, ניחן בזריזות רבה, הן בפעולה והן במחשבה, ומוציא את המיטב מעצמו דווקא בסיטואציות מלחיצות כשצריך מעוף והחלטה מהירה. הוא מוצא פתרונות בלתי שגרתיים, הוא מעדיף לקבוע בעצמו את החוקים, יודע ובוחר לבדו מה מתאים או נכון לו, ולרוב אינו מתחשב בחוקים מקובלים או מוסכמות. מה שקשה – הוא יעשה מיד, ומה שבלתי אפשרי – יקח לו קצת יותר זמן. נאמר עליו שהוא כשיר לעשות ולהצליח. הוא מדויק ומשכנע, עם כושר ביטוי רהוט.

בשנים 476-770 לפני הספירה התואר שניתן בסין לאדם בעל משרה רשמית מכובדת בוטא באותו אופן שמבטאים את המילה "קוף". בכך ייחסו לקוף משמעות של בר מזל. בציורים עתיקים קוף שרוכב על גב קוף מסמל עמדה רשמית גבוהה שעוברת מדור לדור, וקוף שרוכב על סוס מסמל קידום מהיר. מקובל לשים בסין תמונות של קוף על קירות ודלתות כדי להביא מזל טוב. המשפט "ילדך הוא כמו קוף" הוא מחמאה בסין.

יכולת הקוף להזדקף מתחברת לתיאור האח שמסמלת אש תודעתית שרוצה לגדול, וביחד הן מבטאות את המסע של הזדקפות התודעה לכיוון השמים; כך גם הידיעה הפנימית והבחירה האישית שמאפיינות את טיפוס הקוף.

בגלל השינויים והתחלפות החום והקור השנה יש לטיפוס הקוף מוניטין של שחקן מחליף תפקידים ופנים בקלות ומהירות וגם משועשע מכך. בדר"כ שונא שגרה ומעדיף שינויים והפתעות, כמו  "קפיצה מענף לענף". זה שילוב של ילד קטן ואדם זקן – התלהבות וסקרנות של התחלה לצד תחושה שכבר ראה ומכיר את הכל.
כשהוא באיזון הוא מתבדח על הכול – חוש ההומור עוזר לו לקחת קשיים וגם את עצמו בקלות יחסית. בחוסר איזון ההומור הופך לאירוניה חדה ונוקבת, ואז מתגברת ביקורתיות שקשורה לאיכות של הסתיו, והוא נוטה לסגירות, אפתיות וחוסר תקשורת.

שנת הקוף ואני

איכות הסתיו (חשבו על יום כיפור – חשבון הנפש) עוזרת לנו לבדוק מה באמת נכון, ראוי ומדויק לנו, ואם לא מתאים – אז לוותר. לשחרר את המיותר, כמו גם להתנתק מהרגלים, דפוסים ועכבות שמגבילים אותי כאדם. כשאת מגיעה למסקנה שדרך מסוימת אינה מניבה פירות, אל תיתקעי בה ובחרי נתיב חדש.
זה זמן טוב ליזום, לקחת סיכונים, להמציא ולפתח. קבלי השראה מאנרגיית האש וחברי אותה לכושר ההמצאה והאלתור הקופי.

כדאי לבחון את החיים ואת עצמנו ממקום פחות מעורב ונצמד, יותר כמשחק. אפילו למתוח את הגבולות. במקומות שונים להימתח קצת יותר (גופנית, רגשית ומנטלית) ולהתמסר להימתחות הזו, לקפוץ עם אמונה שהענף הבא בהישג יד.

חשוב לזכור לצחוק גם כאשר משהו לא הצליח או אם הייתה חוויה לא נעימה. זה חלק מהמשחק.

ולסיום בדיחה ברוח ההומור הקופי:
קופיף קטן נפצע בתאונה והיה צריך להשתיל לו מוח. הווטרינר הודיע למשפחה שהקופיף היה בביתה: "מוח הוא מאוד יקר ואתם תצטרכו לשלם את העלות".
"מה מחירו של מוח"? שאלו בני המשפחה,
”מוח של זכר עולה 500,000 ש"ח ומוח של נקבה עולה 200,000 ש"ח", ענה הווטרינר.
הגברים במשפחה חייכו, אבל האם שאלה: "למה יש הבדל במחיר בין המוחות של זכר ונקבה"?
"כי במוחות של נקבות נעשה שימוש", ענה הווטרינר.

מאחלת לכן שנה כיפית,
התבוננו בעצמכן וחשבו איך רצוי לכן לנהוג בהתאם לאפיונים של שנת הקוף,
ושיהיה לכן בהצלחה.

למעוניינות בשיעורי צ'י קונג כדי לקבל כלי מהנה לעזרה עצמית, אלו השיעורים השבועיים:
בתל אביב    –  בימי שישי 08:30-10:00
בירושלים     –  בימי שני 18:00-19:00
בימי רביעי 08:00-09:00
ברמת רזיאל – בימי חמישי 20:00-21:00
בימי שני 08:30-09:30

לקבלת פרטים על שיעורי צ'י קונג וטיפולים ברפואה סינית מוזמנות להתקשר: 0523-780-870,

באהבה,

שינה

תודות:
למיכאל ליטבק  – https://www.facebook.com/michael.litvak.10?fref=ufi
לאיל מצרי-דורון – https://www.facebook.com/aeyal.matsri?fref=nf
ולרותם רקובסקי – https://www.facebook.com/rotem.rakovsky

 

 

 

 

 

 

 

פוסט זה פורסם בקטגוריה Uncategorized. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s