איך תעזור לך שנת 2015, שנת העז, להתנהל יותר בקלילות ולהתפתח תוך שקט פנימי?

חברות יקרות,

הרפואה הסינית מלמדת אותנו כיצד להכיר את חוקי היקום הסובבים אותנו ולהיות מתואמים איתם. כשאנו יודעים מה צפוי לנו השנה, אנחנו יכולים להתאים את ההתנהלות שלנו אליה ולנשום יחד עם הטבע נשימה גדולה אחת.

   השנה הסינית הנוכחית התחילה ב -19 בפברואר והיא שנת העז הירוקה.
יש שקוראים לה שנת הכבשה, אבל אם אנחנו נאמנים לסימניות הסיניות הרי שמדובר לא בכבשה מבויתת אלא בכבשת הרים עם קרניים הדומה במהותה ליעל או עז הבר. החיה הזו שאנו רואים מדלגת בהרים, שיודעת לרדת מצוקים, למצוא נתיבים לא מוכרים היכן שרגל אדם לא מגיעה.

העז קטנה יותר

היא בעלת כרית רגליים גמישה שמשמשת להיאחזות בסלעים, ומאפשרת עצירה פתאומית במקומות תלולים. היא מפלסת דרך ללא פחד ויודעת להיות תלויה בין שמים וארץ בזוויות מאוד משונות מבלי ליפול או לאבד את הדרך. כשמה בעברית כן היא – מבטאת עוז, עזות ואומץ.
ניתן לסמוך וללכת אחרי העז, לאפשר השנה לחלק הזה בתוכנו – החלק שיודע באופן אינטואיטיבי, שהולך מבלי לחשוב עד אינסוף, שפועל, מדלג ומפלס נתיבים חדשים. רצוי לאמץ תכונות אלו גם כדי לאזן אספקט אחר של השנה שיש לו איכות כבדה ואיטית שאפשר לדמות אותה לשור.

שנת 2015 מתאפיינת בשיתוף פעולה של השפעות הפוכות/משלימות. האופי של כל חיה קשור למקומה במחזוריות של 12 חודשי השנה, וישנו גם האופי האנרגטי של השנה לפי מקומה ברצף מחזוריות השנים:
מצד אחד צבעה הירוק של העז השנה מרמז על שאיפה לגדול, לטפס כלפי מעלה ולהתפתח, תהליך שמאפיין את שנות הילדות. העז הירוקה היא עז ילדותית ופזיזה יותר, רעננה ובעלת מוטיבציה וקלילות. הסימניה הסינית שמתארת את שנת 2015 מבטאת את מאמץ הנבט בדרכו להיבקע לעבר צמיחה וגדילה. יש בזה הרבה ראשוניות, הובלה, יוזמה ויצירה. ואכן יצירתיות היא אחד המאפיינים של השנה הזאת. דבר נוסף שמאיץ את תהליך הגדילה הוא חום ואש רבים שיהיו נוכחים השנה ויתרמו לאיכויות הדחיפה, עליה וצמיחה.
מצד שני מקומה של העז מבחינת חודשי השנה הוא בסוף הקיץ – בזמן זה מתחילה תנועה הפוכה לצמיחה ולתנועה כלפי מעלה – זו התקופה של תחילת ההיאספות אל הסתיו. אחד התיאורים של שלב זה הוא של נסיגה – נסיגה שנעשית בזמן כצעד נבון שיאפשר התקדמות והצלחה בהמשך. נסיגה לא מתוך תחושה של תבוסה, אלא מתוך מקום של רכות אל מקום של שקט פנימי והתחדשות. זהו זמן אשר משול לאמצע החיים, היכן שהניסיון מתחיל למלא תפקיד חשוב והוא מתחיל להחליף את אנרגיית הנעורים המתפרצת, וניסיון החיים שנרכש מקבל משמעות חדשה. זוהי סימבוליקה לזמן בו אתה יודע לוותר על האגו, להיות יותר רך, מכיל, שקול וסובלני, מוכן להקשיב לאינטואיציה, שפעמים רבות מציגה דעה הפוכה מזו של המוח. זו החוכמה והגדולה לעצור גם כשאתה עדיין בשיא, לא להפריז ולפנות מקום על מנת להתמלא מחדש.
   כך שחשוב לשמור על האיזון בין 2 התנועות האלה: למשל, אנשים שבטבעם נוטים להרבה פעילות, גדילה וחום, נטיות אלו יועצמו השנה עד שהם עלולים להתיש את עצמם באופן מוגזם. גם הנפש שלהם עשויה לא למצוא מנוח. להם חשוב ביותר לדעת לעצור, לא לפזר את האנרגיה שלהם יותר מדי, ולמצוא את הזמן והדרכים לנוח ולהטעין את עצמם מחדש. אחת האפשרויות היא תרגול צ'י קונג, שמרגיע, מפנה את תשומת הלב פנימה ומחבר אותנו למקום מאוד אינטואיטיבי.
מצד שני אנשים שמאופיינים יותר בסגירות ומופנמות יחוו השנה הקלה משמעותית, שכן האש המשגשגת "תמיס" את האיכות המתכתית ש"מהדקת" אותם ומקשה עליהם.

אספקט נוסף שמאפיין את השנה הוא שפע שקשור גם הוא באופי של תקופת סוף הקיץ – זמן זה מבטא את הבשלות והשפע של הטבע כשהעצים מלאים בפרות בשלים ועסיסיים. בסימניה הסינית לתקופה זאת יש התייחסות לטעם המתוק שמאפיין שלב זה של בשלות הפרות.

בגופנו האיברים העיקריים שקשורים לשנת 2015 הם הריאות והכבד.
בנוסף יכולות להיות השפעות גופניות בפלג הגוף העליון בחלק הראשון של השנה: לחץ וכבדות בכתפיים ובגב ואף גדוש. בחצי השני של השנה תיתכנה השפעות על פלג הגוף התחתון, לדוגמא בפעילות המעיים.

אני מאחלת לכולכן
שתיהנו מיתרונות השנה הבאה עלינו לטובה
ושתהיינה קשובות לעצמכן.
שתהיה לנו שנת צמיחה והתפתחות,
ושנשכיל למנוע התלקחות של אש חזקה מדי;
שגם אנחנו וגם מנהיגינו נדע לוותר על האגו בשעת הצורך
ולהשתמש בנסיון שצברנו לנהוג בחוכמה, ביצירתיות ובאופן שקול.

באהבה,

שינה

שיעורי צ'י קונג נשים מתקיימים
בירושלים: ימי שני 18:00 – 19:00, ימי רביעי 08:00-09:00
ברמת רזיאל: ימי שלישי 20:00 – 21:00
עומדת להיפתח קבוצה בימי שני 08:00 – 09:00
בתל אביב: ימי שישי 08:30 – 09:45

אשמח לשמוע את תגובותיכן, ואתן מוזמנות להגיב פה למטה ב"השארת תגובה" (במקום במייל).

תודות למיכאל ליטבק –  https://www.facebook.com/groups/148239261925210/
רותם רקובסקי – http://www.sinit.co.il/2015/02/18/2015-%D7%A9%D7%A0%D7%AA-yi-wei-%E4%B9%99%E6%9C%AA/?ref=hpc
ואיל מצרי-דורון –
https://www.facebook.com/groups/148239261925210/permalink/805215959560867/

פוסט זה פורסם בקטגוריה Uncategorized, עם התגים , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s